minun kirkkoni logo

Mynämäen seurakunta

https://www.mynamaenseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

18,6 %

Äänestäneitä 972
Äänioikeutettuja 5219

Ennakkoäänestysprosentti

9,3 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

11,7 %

Äänestäneitä 17
Äänioikeutettuja 145

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 19 kpl
Valituista uusia 7 kpl
keski-ikä vuotta 50 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Jouni Syren taksi yrittäjä 16 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 652,00 * 152
Aki Laaksonen MMYO, maatalousyrittäjä 9 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 326,00 * 76
Antti Kaitanen 5 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 217,33 * 64
Säde Aarlahti maatalousyrittäjä, MMM 24 Mynämäen Kokoomus ehdokaslista 166,00 * 62
Aila Rannikko Maanviljelijä, eläkeläinen 13 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 163,00 * 55
Kari Mäkelä ent.kihlakunnanulosottomies 19 Ruusuryhmä Mynämäki ehdokaslista 148,00 * 58
Anna-Liisa Hyrsky-Heikkilä viestintä- ja koulutussihteeri 3 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 130,40 * 54
Kati Käiväräinen  FM, lukion lehtori 8 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 108,67 * 45
Hanna Nummela  KM, erityisopettaja 11 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 93,14 * 37
Maija-Lotta Vauramo yrittäjä 28 Mynämäen Kokoomus ehdokaslista 83,00 * 42
Arja Eeva emäntä 2 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 81,50 * 36
Maija Vuoristo Sijoituspalveluneuvoja 22 Ruusuryhmä Mynämäki ehdokaslista 74,00 * 36
Jukka Ristimäki maanviljelijä 14 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 72,44 * 25
Kirsi Järvi  lastentarhanopettaja 4 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 65,20 * 23
Salla Suominen  lähihoitaja, eläkeläinen 15 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 59,27 * 22
Karri Lehtonen yrittäjä 26 Mynämäen Kokoomus ehdokaslista 55,33 * 33
Anniina Peltola  Sairaanhoitaja 12 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 54,33 * 20
Minna Luotonen  ylitarkastaja, oikeustieteen maisteri 10 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 50,15 * 12
Niina Martelius  lastenohjaaja 23 Ruusuryhmä Mynämäki ehdokaslista 49,33 * 27

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Antti J Keskitalo   diplomi-insinööri 7 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 46.5714 10
Tapio Virta   eläkeläinen 17 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 43.4667 7
Marko Setälä   toimitusjohtaja 27 Mynämäen Kokoomus ehdokaslista 41.5 27
Tarja Kankaanpää   Lähihoitaja 6 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 40.75 7
Risto Vuorinen   Tietotekniikkakouluttaja 18 Kolmen kirkon väki ehdokaslista 38.3529 7
Milla Rekola   laivapuolen talousesimies 21 Ruusuryhmä Mynämäki ehdokaslista 37.0 18
Leena Alitupa   eläkeläinen 25 Mynämäen Kokoomus ehdokaslista 33.2 2
Helena Tähtinen   informaatikko, eläkeläinen 20 Ruusuryhmä Mynämäki ehdokaslista 29.6 9

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja